Petrei

Pěstování a šlechtění, především pelargonií

= O mně =

Jak to všechno začalo

Již od dětství jsem pěstoval všelijaké rostliny, především trvalky a skalničky. Pelargonií jsem však dlouhá léta měl jen tři kultivary a ani ve snu mne nenapadlo, že se tyto rostliny někdy stanou mým koníčkem. V červnu 2004 jsem se byl podívat na výstavě pelargonií v Loděnici u Berouna a byl jsem velice překvapen tím, kolik existuje druhů a kultivarů. A to jsem ještě netušil, že cca 400 vystavených rostlin je jen malá část toho, co už bylo vyšlechtěno. Tímto okamžikem nastal obrovský zlom v mé „pěstitelské kariéře“. Kouzlu pelargonií jsem zcela propadl, dalo by se dokonce říci, že jsem se stal „muškátovým fanatikem“. V současné době mám ve své sbírce více než tisíc druhů a kultivarů a každým rokem se toto číslo výrazně zvyšuje. Pelargonie si objednávám z různých koutů Evropy (Švédsko, Anglie, Německo, Holandsko …). Zatím ve fotogaleriích najdete bohužel jen nepatrný zlomek toho, co mám ve své sbírce. Ale letos se určitě polepším. 

Vlastní šlechtění

V roce 2008 jsem se celkem úspěšně pokusil o vlastní šlechtění a v roce 2009 jsem již šlechtil „ve velkém“. Z tohoto šlechtění již vzniklo několik desítek zajímavých kříženců a několik opravdových skvostů. Nejzajímavější je určitě pelargonie ze skupiny andělských, kterou jsem pojmenoval ‘Petrei Fire Angel‘ (Petrei je zkratka z mého jména a příjmení, Fire Angel znamená v překladu ohnivý anděl). Vyznačuje se sytě červenooranžovou barvou květu a kompaktním růstem. Toto zbarvení doposud u andělských pelargonií chybělo. Další raritkou je zlatolistá miniaturní zonalka s lososovými poloplnými květy a hnědým pruhem na listech, které jsem dal jméno ‘Petrei Golden Baby‘. Až do současnosti existovala jen jedna opravdu zlatolistá miniatura ‘Golden Kleine Liebling‘, která však má drobný jednoduchý květ a list bez jakékoliv kresby. Některé rostliny z mého šlechtění najdete ve fotogalerii „Petrei – vlastní šlechtění“. Další fotografie budu postupně přidávat.

Prodej přebytků

Pelargonie množím především pro výstavní činnost, obnovu matečních rostlin, na výměnu v klubu pěstitelů pelargonií a pro své známé, ale vždy mi nějaké rostliny navíc zůstanou. V případě, že by se Vám nějaká rostlina z mojí sbírky líbila a měli byste o ni zájem, zkuste mne kontaktovat. Když ji budu mít namnoženou, rád Vám ji prodám.

SZO ČZS Pelargonie

Jsem místopředsedou Specializované zájmové organizace Pelargonie, která sdružuje milovníky pelargonií bez ohledu na to, jestli mají jen několik rostlin za oknem nebo plný skleník. Jestliže máte také kladný vztah k pelargoniím, popřemýšlejte o tom, zda byste nechtěli rozšířit naši členskou základnu. Naši členové se mohou zúčastňovat specializovaných výstav, výměnné burzy, návštěv našich i zahraničních pěstitelů.

Přihlášku a další informace najdete na www.pelargonie.webnode.cz

 

Petr Reichelt